kafel #73 | Patrzy spod kurzu"Jestem Adela, jestem architektką, pracuję przy rewitalizacji fabryki Scheiblera. Znalazłam bliźniaka kafli z Łodzi w relacji ze spaceru po Ołbinie. Ósme zdjęcie. Te kafle chyba są z Miśni?"

To esencja z przemiłej wiadomości, która była pretekstem do odwiedzenia pewnej ołbińskiej klatki schodowej. Wcześniej niepotrzebnie czekałam na koniec remontu.
Bliźniak z Łodzi

Jest zadbany. We wgłębieniach kwiatowego wzoru nie ma gromadzonego przez dziesięciolecia ciemnego nalotu. Nie znajdziecie na nim ani grama kurzu. Przechodzi konserwację pod okiem Adeli, jak z resztą całe z wnętrze elektrowni Scheiblera. 

Gęsty dekor, ułożony jeden przy drugim, wokół niego dwie warstwy podłużnych płytek i cienka, niebieska listwa to główne cechy odróżniające łódzkie kafle od tych na Ołbinie. Są też ciemnogranatowe płytki użyte jako baza. U nas z podobnych, ciemnych kafli zbudowano dolną, przypodłogową listwę, z resztą uszkodzoną podczas niedawnej wymiany schodów.

Kafle z elektrowni Scheiblera w Łodzi, na ich tle świetny projekt elektrowni z klocków Lego; za bryla.pl

Skąd są?

Pochodzenie kafli często nie jest oczywiste i w dużej mierze opiera się na porównaniach. Jednak w tym wypadku 100% pewności daje odsłonięty w czasie remontu odcisk płytki, na którym widnieje wyraźne M.O. & P.F. To skrót nazwy kaflarni z Miśni: Meißner Ofen- und Porzellanfabrik, gdzie kafle zostały wyprodukowane.

Wzór powtarza się także we Wrocławiu. Nawet przy tej samej ulicy znajdziemy łudząco podobne kafle, choć przedstawiające pojedynczy kwiat.


Spod kurzu patrzy kafel

Niektóre klatki schodowe odnawiane są z zaskoczenia, a efekty zachwycają jak na Kilińskiego. Tutaj prace kapią sobie kropla po kropli jak woda tworząca stalaktyt w jaskini. Trwają od 2017 roku, kiedy w pierwszym remontowym zrywie wymieniono drzwi oraz instalację elektryczną, a pył z kutego tynku osiadł grubą warstwą na stuletnich kaflach.
 
Minęły kolejne trzy lata, a kurz dalej leży. I widać, że niespecjalnie przeszkadza mieszkańcom.


Za to elementy stolarki zostały naprawdę ładnie odnowione:

Tym kaflom bardzo przydałaby się renowacja Piotra Pelca, który z ekipą wydobył spod farby olejnej kafla #72.A tutaj skutki wymiany schodów...


Wrocław | Nowowiejska ↜ warto zajrzeć

Pochodzenie kafli: Miśnia


1 komentarz: