Nowowiejska


Ulica Nowowiejska we Wrocławiu, Ołbin



Dawniej (niem.) Neudorfgasse i Michaelisstrasse 

Skąd nazwa Nowowiejska w centrum miasta? Ulica ta przeszłości była główną drogą Nowej Wsi Polskiej (Polnish Neudorf) podwrocławskiego przysiółka jeszcze za czasów pruskiego Wrocławia zamieszkiwanego w znacznej części przez Polaków. Pierwotną nazwę Neudorfgasse (Zaułek Nowowiejski) zmieniono na Michaelisstrasse (ulica Michała) od neogotyckiego kościoła św. Michała Archanioła.


Przedwojenne plany, na których zaznaczona jest ulica Nowowiejska

Wraz z osiedlem Ołbin przyłączona do miasta w 1808 roku. Wcześniej była jednak z głównych arterii Przedmieścia Piaskowego. Na początku XX wieku powstała większość jej zabudowy, także kamienica z kaflami z pawiem. <3 p="">Przed wojną był tu słynny park, browar i restauracja "Volksgarten".


Ta skośna ulica to niezabudowana Nowowiejska z 1925 roku. U dołu wpada w Sienkiewicza, a jeszcze niżej (w lewy rogu) widoczne okolice Bujwida, gdzie stoją obecnie akademiki Kredka i Ołówek.

Charakterystyka ulicy:

Jest tutaj wiele dobrze zachowanych kamienic, dzięki czemu ulica zachowała swój historyczny charakter. Dobry punkt wycia do eksploracji Ołbina, nieprzypadkowo z niej rozpoczynał się kaflowy photowalk. Dodam tylko, że są przy niej takie punkty jak Pomnik Ludzi ze znakiem "P", Park Tołpy oraz dom Edyty Stein.

Zniszczenia wojenne dotknęły głownie jej zachodnią część, przy styku z Jedności Narodowej. Większość domów obudowano, powstałe luki uzupełniając wielką płytą. A tutaj możecie podejrzeć jak to wyglądało:


Skrzyżowanie Nowowiejskiej i Barlickiego
polska.org.pl



Niektóre kamienice były naprawdę imponujące. Zniszczenia i kryzysowa odbudowa niestety im nie służyły, ale kto wie, może kiedyś...

Co można odkryć udając się na Nowowiejską?




To jeszcze nie wszystko... 

Zobacz mapę wrocławskich kafli > i odkryj ich więcej.


Dawne zdjęcia ulicy Nowowiejskiej


        




Archiwalne zdjęcia ulicy pochodzą z portali polska.org; i fotopolska.eu.

0 comments:

Prześlij komentarz