Wyszyńskiego

Ulica Wyszyńskiego we Wrocławiu, Ołbin


Dawniej (niem.) Adalbertstrasse i Wieczorka  

Była w znacznym stopniu ulica usługowo-handlową. Do jej rozwoju przyczyniła się budowa mostu Lessinbruecke, w którego miejscu stoi most Pokoju. Od swoich początków w pierwszych latach XIX w. nazwana ulicą Wojciecha (niem. Adalbert). Niektórzy twierdzą, że to na cześć admirała pruskiego, księcia Heinricha Wilhelma Adalberta, młodszego brata króla Fryderyka Wilhelma III, jednak prawdopodobnie chodziło o patrona cmentarza (niem. Friedhof St. Adalbert), położonego na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego (do czasu likwidacji w 1933 r.).

Pierwsza powojenna nazwa ulicy św. Wojciecha została nadana w 1945 r. Kolejne nazwy ulicy również rozpoczynały się na 'W'. I tak w 1948 jej patronem został działacz Józef Wieczorek, a od 1992 kardynał Stefan Wyszyński.

Starsi mieszkańcy Wrocławia nadal kojarzą ulicę jako Wieczorka.

Charakterystyka ulicy:

W 1945 tutejsza zabudowa została w większości zrujnowana, dlatego po wojnie starano się uzupełniać luki w niej wielką płytą, np. 'żółte bloki' naprzeciwko Katedry. Mimo to zachowało się tutaj wciąż sporo pięknych kamienic, takich jak widoczna na zdjęciu powyżej, zdobiona jeszcze widocznymi dekorami w estetyce 'horror vacui' (lęk przed pustą przestrzenią) kamienica nr 102.

Długo pokryta kostką brukową, remontowana etapami. Przed remontem uznawana za najbardziej wyboistą ulicę Wrocławia, co potwierdzać miał eksperyment z montowaniem wiaderek wypełnionych wodą na dachu przejeżdżającego przez nią samochodu oraz liczba zgubionych kołpaków leżących na poboczu.

Miała być trasą przelotową przez miasto, z tego powodu została znacznie poszerzona. W planach była także przebudowa odcinka od Ogrodu Botanicznego do Prusa, w związku z czym przez wiele lat planowano wyburzenie zachodniej pierzei kamienic. Do wyburzenia jednak nie doszło, ponieważ zmieniła się strategia urbanistyczna miasta, a kamienice zostały w 2019 roku dość niefortunnie wyremontowane. Dbałość o detale była wątpliwa, do tego stopnia, że w kamienicy nr 62 skuto stuletnie kafle z klatki schodowej. Niestety inne zabudowania nie miały tyle szczęścia, żeby dalej istnieć, bo 2005 wyburzono tutaj 3 kamienice stojące naprzeciwko Ogrodu Botanicznego oraz jedną przy Sienkiewicza, a w 2006 rozebrano kamienicę przy Mostach Warszawskich, w której mieściła się Galeria na Poddaszu. W 2009 runęła jeszcze kamienica usytuowana przy ul Kominka (dobrze pamiętam jej wyburzanie), co daje bilans 5-ciu kamienic zburzonych w 5 lat i czyni ulicę Wyszyńskiego królową powojennych rozbiórek kamienic (w całkiem dobrym przecież stanie!) we Wrocławiu.

Przebiega wzdłuż Parku Tołpy, a jej skrzyżowanie z Nowowiejską jest dobrym punktem wyjścia do kamienicznych spacerów po Ołbinie.

Co można odkryć udając się na Wyszyńskiego?



To jeszcze nie wszystko... 

Zobacz mapę wrocławskich kafli > i odkryj więcej

Dawne zdjęcia ulicy Wyszyńskiego
       



Archiwalne zdjęcia ulicy pochodzą z portali polska.org; i fotopolska.eu.

0 comments:

Prześlij komentarz