Barlickiego

Ulica Norberta Barlickiego we Wrocławiu, Ołbin


Dawniej (niem.) Schleiermacherstrasse 

Powstała częściowo na terenie istniejącego tu od 1853 roku Ogrodu Ludowego (Volksgarten), miejsca pokazów akrobacji, karuzel, tańców oraz raczenia się wyrobami sąsiedniego browaru „Die vier Thurmen”. Trudno w to uwierzyć, ale to tutaj istniał jeden z ówczesnych parków rozrywki Wrocławia, który w pogodne dni odwiedzało nawet 5 tysięcy osób. W 1911 przebudowany, na znacznie okrojonej powierzchni. Resztę zajęły powstające ulice, w tym właśnie wznoszona w latach 1909-1915 Schleiermacherstrasse.

Przedwojennym patronem ulicy był Friedrich Schleiermacher, urodzony w Breslau niemiecki teolog protestancki, filozof i pedagog. Uznaje się go za ojca nowoczesnej teologii protestanckiej. Co ciekawe, w dniach 18–20 listopada 2008 roku we Wrocławiu miały miejsce międzynarodowe obchody 240 rocznicy urodzin Friedricha Schleiermachera.

Charakterystyka ulicy:

Jest przy niej wiele zachowanych kamienic z początku XX wieku, na których widoczne są dziury po kulach (przykład). Drogę pokrywa kostka brukowa, ulica tworzy charakterystyczny łuk otwierając się w stronę parku Edyty Stein na odrobinę pocztówkowych i niepokojący zarazem widok z kościołem Św. Michała.

Początkowo nie lubiłam tej ulicy. Panujący tu nieco upadły nastrój był dla mnie odpychający. Jednak przekonałam się i jest to jedna z moich ulubionych ulic we Wrocławiu. 

Barlickiego, ze względu na ilość kamienic i swój autentyczny (także przez niedostatek remontów) wygląd stawała się wielokrotnie planem filmowym. W latach 50' powstawał tu film "Pętla" według scenariusza Wojciecha Hasa i Marka Hłaski, gdzie główną rolę grał Gustaw Holoubek. Kręcono tu także ujęcia do „Kobiety w Berlinie”. W 2017 na Barlickiego nagrano kilka scen do "Belfer", a na początku 2020 do serialowej ekranizacji kryminału Marka Krajewskiego "Erynie".

Dla mnie osobiście Barlickiego to kopalnia kafli.

Co można odkryć udając się na Barlickiego?

Zobacz więcej zdjęć kafla #7




old kafel story - kafel #15











To jeszcze nie wszystko... 

Zobacz mapę wrocławskich kafli > i odkryj więcej.

Dawne zdjęcia ulicy Barlickiego

        

Archiwalne zdjęcia ulicy pochodzą z portali polska.org; i fotopolska.eu.

0 comments:

Prześlij komentarz