Walecznych

 Ulica Walecznych we Wrocławiu, Ołbin


Dawniej (niem.) Friesenstrasse 

Wytyczona w 1908 roku, zabudowana miedzy 1909 a 1912 rokiem trzema ciągami kamienic projektu Lechmanna, Matalli i Scheibkego. Miała kończyć się uchodząc do obecnej Wyszyńskiego, ale w 1936 ten fragment ulicy został zagospodarowany jako Reuterstrasse (Orzeszkowej).

Na zdjęciu lotniczym Ołbina z 1925 roku widoczna jako jedna z praktycznie w pełni zabudowanych kamienicami ulic. Gdzie jej szukać? Mniej więcej od środka fotografii w górę jest wyraźna jasna linia ulicy Nowowiejskiej. Równolegle do niej, po prawej stronie mamy Walecznych:
Charakterystyka ulicy:

Autentyczna ulica z kostką brukową i kamienicami z początku XX wieku. Miała wiele szczęścia w czasie wojny, ponieważ większość zabudowy przetrwała ją w najprawdopodobniej dobrym stanie. Fasady kamienic są dosyć skromne, pozbawione (możliwe, że również podczas remontów) strojnych sztukaterii. Nie widać w nich dziur po kulach. Budynki są całkiem zadbane, a okolica spokojna.

Walecznych należy do moich ulubionych ulic. Tutaj też robiłam pierwsze zdjęcia kafli, które możesz znaleźć na tej stronie. Sprawdź kafel #1 🙂

Co można odkryć udając się na Walecznych?

To jeszcze nie wszystko... 

Zobacz mapę wrocławskich kafli > i odkryj więcej.

Dawne zdjęcia ulicy Walecznych

     Archiwalne zdjęcia ulicy pochodzą z portali polska.org; i fotopolska.eu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz