Chemiczna

Ulica Chemiczna we Wrocławiu, Ołbin

Dawniej (niem.) Bauschulstrasse

Nazwa ulicy pochodzi od Szkoły Budowlanej, obecnego Wydziału Architektury, przy której została wytyczona. Zabudowana w latach 1904-1905. Wschodnią, nieistniejącą część ulicy Bauschulstrasse (dosłownie: ulica Szkoły Budowlanej) zaprojektował jako kameralną uliczkę mieszkaniową sam Max Berg, architekt Hali Stulecia. Wskutek działań wojennych została jednak zniszczona podobnie jak większość secesyjnych kamienic. Cześć uszkodzonych zabudowań rozebrano już po wojnie, w tym naprawdę obcujące (biorąc pod uwagę zachowane kamienice z Chemicznej i pobliskiej Ukrytej) budynki między Ukrytą a Górnickiego.



Nieistniejące kamienice miedzy Ukrytą a Gornickiego. Zdjęcie pocztówki z książki „Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce” M. Kotkowski


Ulica Chemiczna na zdjęciu lotniczym z 1947 r. W czerwonym prostokącie widoczny jest Wydział Architektury. Przerywaną linią zaznaczyłam fragmenty ulicy, które doznały największych zniszczeń - miedzy Ukrytą i Górnickiego oraz część między Górnickiego i Reja, która dzisiaj jest całkowicie przebudowana. 

Charakterystyka ulicy:

Choć przy Chemicznej zachowało się do dzisiaj tylko kilka kamienic z początku XX w., zdecydowanie warto się im bliżej przyjrzeć. Zwłaszcza, że jedna z nich kryje spektakularną, kaflową niespodziankę. Pozostała część ulicy jest do dziś niezagospodarowana.

Co można odkryć udając się na Chemiczną?



To jeszcze nie wszystko... 

Zobacz mapę wrocławskich kafli > i odkryj więcej

Dawne zdjęcia ulicy Chemicznej




Archiwalne zdjęcia ulicy pochodzą z portali polska.org; i fotopolska.eu.

0 comments:

Prześlij komentarz